Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach  Strona G³ówna Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach
Forum dla wszyskich obecnych i by³ych cz³onków oraz sympatyków Oazy w Kozach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

ks. Wojciech Danielski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Historia Ruchu ¦wia³o-¯ycie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Mleko
Administrator
Administrator



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2007
Posty: 830
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 15 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: z Chabrowej :P
P³eæ: Mê¿czyzna

PostWys³any: Pon 17:32, 24 Mar 2008    Temat postu: ks. Wojciech Danielski

Ks. Wojciech Danielski
moderator krajowy Duszpasterstwa S³u¿by Liturgicznej i Ruchu ¦wiat³o-¯ycie.

„Nie wyobra¿a³ sobie
¯ycia bez liturgii
Spowiada³ ludzi na kolanach
Spowied¼ ¶wiêtym s³uchaniem nazywa³
W oczach pali³ mu siê wielkanocny ogieñ.”

Ks. Andrzej Madej OMI


¯yciorys

Wojciech Leon Danielski, syn W³adys³awa i Ireny, urodzi³ siê 10 kwietnia 1935 roku w Milanówku ko³o Warszawy. Naukê pobiera³ najpierw w domu rodzinnym w Zalesiu Górnym k. Piaseczna. W 1945 roku po przeniesieniu siê ca³ej rodziny do Warszawy, rozpocz±³ naukê w klasie VI szko³y podstawowej. Od 1947 roku by³ uczniem Gimnazjum fundacji Górskich pod wezwaniem ¶w. Wojciecha w Warszawie przy ul. Smolnej 30. Tam te¿ uzyska³ ¶wiadectwo dojrza³o¶ci w 1951 roku.

Po maturze Wojciech Danielski wst±pi³ do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukoñczy³ w 1956 roku, zdobywaj±c równocze¶nie absolutorium na Kursie Ni¿szym Wydzia³u Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Z powodu niepe³nego wieku kanonicznego wymaganego do przyjêcia ¶wiêceñ kap³añskich, W³adza Archidiecezjalna skierowa³a W. Danielskiego na dalsze studia specjalistyczne z historii Ko¶cio³a w ¶redniowieczu, które odby³ w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie swoich studiów w KUL otrzyma³ 29 czerwca 1958 roku ¶wiêcenia kap³añskie w macierzystej Archidiecezji Warszawskiej z r±k ks. bpa Zygmunta Choromañskiego.

W czerwcu 1960 roku ks. Danielski przed³o¿y³ pracê magistersko-licencjack± pt. „Przedtrydenckie ksiêgi liturgiczne diecezji polskich jako ¼ród³o do dziejów kultu ¶w. Wojciecha. Studium ¼ród³oznawczo-liturgiczne”. Po studiach licencjackich W³adza Archidiecezjalna skierowa³a go do pracy duszpasterskiej w parafii Naj¶wiêtszego Serca na Grochowie w Warszawie. Pobyt ten wykorzysta³ miêdzy innymi na wspó³pracê z Wydzia³em Nauki Katolickiej przy Kurii Metropolitalnej. Aktywnie uczestniczy³ w opracowywaniu komentarzy i katechez liturgicznych. Od stycznia 1964 roku by³ tak¿e cz³onkiem tej agendy kurialnej.

Z dniem 1 lipca 1963 roku ks. Danielski zosta³ przeniesiony na kapelana sióstr Niepokalanek w Warszawie na Mokotowie. Tu wolny czas po¶wiêca³ na studia kalendariograficzne, potrzebne do pracy doktorskiej o kulcie ¶w. Wojciecha, oraz na kwerendê nad polskimi starodrukami liturgicznymi.

Od 1 pa¼dziernika 1964 roku Kuria Metropolitalna wyrazi³a zgodê na podjêcie przez ks. Danielskiego pracy naukowej w KUL na stanowisku asystenta przy Katedrze Historii Ko¶cio³a w ¦redniowieczu. Kontynuowa³ swoje studia na kursie doktorskim.

31 maja 1967 roku Rada Wydzia³u Teologicznego KUL nada³a mu stopieñ doktora teologii w zakresie historii Ko¶cio³a, a 24 czerwca 1968 roku zosta³ powo³any na stanowisko adiunkta przy Sekcji Pastoralnej Wydzia³u Teologicznego KUL. Ju¿ wcze¶niej, bo 21 czerwca 1968 roku powierzono ks. Danielskiemu obowi±zki wicedyrektora Konwiktu Ksiê¿y Studentów KUL, na którym to stanowisku pozostawa³ do wrze¶nia 1975 roku.

Z ramienia KUL-u w latach 1970-1972 wyk³ada³ zagadnienia odnowionej liturgii w Diecezjalnym Instytucie Pastoralnej Formacji Duchowieñstwa w Gorzowie. W tym równie¿ czasie zosta³ przez Kongregacjê do Spraw Seminariów i Uniwersytetów mianowany profesorem dla Prymasowskiego Studium Teologii ¯ycia Wewnêtrznego w Warszawie, gdzie prowadzi³ wyk³ady dydaktyczne do 1975 roku.

Bêd±c kap³anem Archidiecezji Warszawskiej, z polecenia swojego biskupa nale¿a³ do Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. W ramach prac tej Komisji w 1974 roku przygotowa³ rozdzia³ o Liturgii dla Synodu Warszawskiego. Przynale¿a³ te¿ do Komisji do Spraw Turystyki i Komisji Formacji Kap³anów przy Episkopacie Polski.

Osobn± kartê zapisa³ ks. Danielski w dziejach Krajowego Duszpasterstwa S³u¿by Liturgicznej oraz Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, najpierw jako wspó³pracownik ks. Franciszka Blachnickiego, Krajowego Duszpasterza S³u¿by Liturgicznej i za³o¿yciela Ruchu, potem jako odpowiedzialny za te dziedziny ¿ycia Ko¶cio³a. To w roku 1982 na pro¶bê ks. bpa Tadeusza B³aszkiewicza, Delegata Episkopatu Polski do spraw Krajowego Duszpasterstwa S³u¿by Liturgicznej i Ruchu ¦wiat³o-¯ycie ks. Wojciech Danielski przej±³ odpowiedzialno¶æ za Ruch i KDSL jako pe³ni±cy obowi±zki moderatora krajowego; nominacjê Krajowego Duszpasterza S³u¿by Liturgicznej otrzyma³ 2 maja 1984 roku.

12 grudnia 1985 roku ks. Wojciech Danielski znalaz³ siê w Instytucie Onkologii w Warszawie. Ju¿ po dwóch dniach straci³ przytomno¶æ i nie odzyska³ jej w pe³ni do ¶mierci.

Zmar³ w Wigiliê Bo¿ego Narodzenia na rêkach swojej matki. W chwili, kiedy inni zasiadali do wieczerzy wigilijnej, on szed³ na wieczn± ucztê Baranka.

Uroczysto¶ci pogrzebowe odby³y siê w Archikatedrze Warszawskiej. Pochowany zosta³ na Pow±zkach w grobowcu kap³anów Archidiecezji Warszawskiej (kwatera 153).

Ks. Danielski jako krajowy moderator Ruchu ¦wiat³o-¯ycie.

W grudniu 1981 roku ks. Franciszek Blachnicki wyjecha³ z Polski z zamiarem powrotu przed Bo¿ym Narodzeniem. Niestety og³oszony 13 grudnia stan wojenny zatrzyma³ go poza granicami kraju a¿ do ¶mierci. W Polsce tymczasem wzmog³a siê akcja przeciwko Ruchowi ¦wiat³o-¯ycie. W takiej atmosferze w lutym 1982 roku Konferencja Episkopatu Polski powierzy³a ks. Danielskiemu funkcjê moderatora Ruchu. W 1984 zosta³ Krajowym Duszpasterzem S³u¿by Liturgicznej. Ks. Wojciech zaj±³ siê przygotowaniem na Jasnej Górze Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu ¦wiat³o-¯ycie. Opracowa³ teczkê ogóln± przed letnimi oazami. Prowadzi³ centraln± oazê-matkê, odbywaj±c± siê zawsze w uroczysto¶æ Zes³ania Ducha ¦wiêtego. Osobi¶cie te¿ prowadzi³ oazy dla doros³ych oraz dla diakonii wychowawczej. Na nim spoczywa³o utrzymanie jedno¶ci Ruchu. By³y to trudne lata, czas utraty nadziei, panoszenia siê ZOMO, prze¶ladowañ politycznych. Ks. Wojciech jeszcze bardziej przylgn±³ w tym czasie do Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, mo¿e nawet ze szkod± dla swojej pracy naukowej.

Wype³niaj±c pos³ugê moderatora Ruchu, ks. Wojciech Danielski nie wprowadza³ nowych tre¶ci formacyjnych, lecz uczy³ zg³êbiaæ charyzmat Ruchu i zachowywaæ go wiernie. Wszystkie bie¿±ce pomoce i materia³y ukazuj±ce siê w Ruchu by³y wnikliwie przez niego przegl±dane, dok³adnie czytane zanim uzyska³y aprobatê.

By³ moderatorem Ruchu w latach, gdy praca formacyjna przebiega³a pod has³ami: Ecclasia Mater – Mater Eccleciae (1982), Nowy Cz³owiek (1983), Nowa Wspólnota (1984), Nowa Kultura (1985). Trzy ostatnie zaproponowa³ sam do rozwa¿enia (oczywi¶cie w porozumieniu z Za³o¿ycielem Ruchu). W swoich konferencjach i homiliach wyg³oszonych podczas rekolekcji i innych spotkañ Ruchu, a tak¿e w komunikatach na dni wspólnoty cz³onków Ruchu, ukazywa³ bogat± tre¶æ tych pojêæ, uczy³, co znaczy realizowaæ je w codziennym ¿yciu, jak byæ nowym cz³owiekiem tworz±cym now± wspólnotê promieniuj±c± now± kultur±. Otwarty na ka¿dego cz³owieka, szczególn± trosk± otacza³ kap³anów, alumnów i diakoniê Ruchu. Przeprowadzi³ dla tych grup wiele rekolekcji – uczy³ odpowiedzialno¶ci wyp³ywaj±cej z mi³o¶ci.

Praca naukowa.

Jednym z zagadnieñ, którymi zajmowa³ siê ks. Danielski jako naukowiec, by³a odnowa liturgii w duchu Soboru Watykañskiego II. Bra³ udzia³ w pracach nad przek³adem wielu zreformowanych ksi±g liturgicznych (Chrzest Dzieci, Liturgia Godzin, Msza³ Paw³a VI, Liturgia Pogrzebu) i korekcie pozosta³ych.

Od 1965 roku uczestniczy³ w redagowaniu Biuletynu Liturgicznego. W tym czasie by³ te¿ wspó³organizatorem (z ks. F. Blachnickim) sympozjów pastoralno-liturgicznych w Kro¶cienku n. Dunajcem, a tak¿e (z ks. Schenkiem) spotkañ naukowych dla wyk³adowców liturgiki Zak³adów Teologicznych w Polsce.

Du¿a czê¶æ jego dorobku naukowego i wydawniczego zwi±zana jest z Ruchem ¦wiat³o-¯ycie. By³ cz³onkiem Komisji Krajowego Duszpasterstwa S³u¿by Liturgicznej, zatwierdzaj±cej podrêczniki formacyjne Ruchu ¦wiat³o-¯ycie. Wspó³tworzy³ modlitewniki, którymi pos³uguj± siê cz³onkowie Ruchu (np. Modlitwa codzienna s³u¿by liturgicznej, Triduum Paschalne. Modlitwa godzin, Centralna Oaza Matka). Wydania te zawieraj± tak¿e jego t³umaczenia hymnów, pie¶ni, i psalmów, np. Przyb±d¼ Duchu ¦wiêty, G³o¶ imiê Pana, Duchem ca³ym wielbiê Boga oraz psalmy: 1, 16(15), 23(22), 63(62), 71(70), 96(95), 116(115), 118(117), 131(130), 139(138).

Przygotowa³ równie¿ zestaw czê¶ci zmiennych do Jutrzni i do Nieszporów na ca³y rok, by³ autorem wielu modlitw. Czê¶æ z nich mo¿na znale¼æ w ksi±¿ce „Duchem ca³ym”.

Na dorobek naukowy pozostawiony przez ks. Wojciecha Danielskiego sk³adaj± siê równie¿ 52 rozprawy, artyku³y i sprawozdania naukowe z dziedziny liturgiki. Jest tak¿e autorem 149 hase³ w wydawanej przez KUL Encyklopedii Katolickiej, której by³ najpierw konsultantem, a od 1983 roku redaktorem dzia³u „Liturgia i hymnologia”. Tak o swojej wspó³pracy z ks. Danielskim na polu naukowym pisa³ O. Placyd Galiñski OSB:

„Ksiêdza Danielskiego pozna³em w czasie jego pobytów w Tyñcu. (...) Nasze kontakty znacznie siê o¿ywi³y od chwili, kiedy go poprosi³em o wspó³pracê w t³umaczeniu ³aciñskich hymnów brewiarzowych. Chodzi³o o rewizjê przek³adu, g³ównie jêzykow±, o rady i propozycje ulepszaj±ce. Zreszt± ta praca obejmowa³a tak¿e hymny mojego w³asnego autorstwa. To trwa³o prawie dziesiêæ lat...

Jestem przekonany, ¿e bez jego wspó³dzia³ania hymny polskiej Liturgii Godzin nie osi±gnê³yby ich dzisiejszej postaci. By³ krytykiem bardzo surowym i prawie zawsze bezb³êdnym, ogromnie wymagaj±cym i obiektywnym, a o to przecie¿ chodzi³o. W tym okresie nasza korespondencja by³a bardzo obfita i owocna. Jestem mu niezmiernie wdziêczny za jako¶æ jego wk³adu w pracê, której by³ do koñca wierny.

¦ladem jego dzia³alno¶ci „hymniczej” s± dwa jego utwory, a raczej t³umaczenia, w oficjum ¶wiêta Ofiarowania Pañskiego: „To, co wy¶piewa³” (w ca³o¶ci) i „Przystrój, Syjonie, ¶wi±tyniê” (czê¶ciowo).” Warszawa, 6 grudnia 1994 roku.


S³uga Bo¿y ks. Franciszek Blachnicki: (o ks. Danielskim)

„Szed³ ku ¶mierci w niewymownych i jemu tylko oraz Bogu znanych cierpieniach, z milcz±c± prostot± oddania siê w ofierze. Widzia³ w niej dope³nienie swojej kap³añskiej drogi i pos³ugi. Tak jak celebrowa³ z przejêciem i ca³ym sob± Eucharystyczn± Ofiarê, tak celebrowa³ do koñca ofiarê swojego ¿ycia.

Zostawi³ nam piêkny przyk³ad kap³añskiego ¿ycia i kap³añskiej ¶mierci i piêkne, wymowne uciele¶nienie idea³u naszego Ruchu – ruchu Chrystusa S³ugi i Niepokalanej S³u¿ebnicy – idea³u posiadania siebie w dawaniu siebie, przechodzenia ze ¶mierci i przez ¶mieræ do ¿ycia.

Ks. Wojciech ¿y³ dla Pana. Dlatego jego ¿ycie by³o nacechowane wierno¶ci±, szczególnie w pos³udze liturgicznej. Ca³± swoj± istot± stara³ siê jakby wydobywaæ na zewn±trz tre¶ci ukryte w znakach, w s³owach ¶wiêtej liturgii. On ¿y³ naprawdê liturgi±, to znaczy ¿y³ Chrystusem.

W ostatnim okresie swojej choroby skoncentrowa³ siê na tym jednym zadaniu, aby byæ kap³anem i ¿ertw±.” Carlsberg, 30 grudnia 1985 roku.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Historia Ruchu ¦wia³o-¯ycie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin