Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach  Strona G³ówna Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach
Forum dla wszyskich obecnych i by³ych cz³onków oraz sympatyków Oazy w Kozach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

ks. Franciszek Blachnicki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Historia Ruchu ¦wia³o-¯ycie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Mleko
Administrator
Administrator



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2007
Posty: 830
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 15 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: z Chabrowej :P
P³eæ: Mê¿czyzna

PostWys³any: Pon 17:25, 24 Mar 2008    Temat postu: ks. Franciszek Blachnicki

ks. Franciszek Blachniki
za³o¿yciel Ruchu ¦wiat³o-¯ycie


Urodzi³ siê 24 marca 1921 roku w Rybniku na ¦l±sku w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Do gimnazjum uczêszcza³ w Tarnowskich Górach; by³ bardzo aktywny w harcerstwie. W 1938 roku zda³ maturê; we wrze¶niu podj±³ s³u¿bê wojskow±. Bra³ udzia³ w kampanii wrze¶niowej 1939 roku, a¿ do kapitulacji. W pa¼dzierniku w Tarnowskich Górach rozpocz±³ dzia³alno¶æ konspiracyjn±. W marcu 1940 roku musia³ uciekaæ przed gestapo. Ujêty w Zawicho¶cie i aresztowany, po kilku tygodniach przes³uchañ zosta³ wywieziony do obozu koncentracyjnego w O¶wiêcimiu. Przebywa³ tam, z numerem 1201, przez 14 miesiêcy, z tego przez 9 miesiêcy w karnej kompanii, w bloku 13 oraz przez prawie miesi±c w bunkrze. We wrze¶niu 1941 roku przewieziony z O¶wiêcimia do wiêzienia ¶ledczego w Zabrzu, potem w Katowicach. W marcu 1942 roku zosta³ skazany na karê ¶mierci przez ¶ciêcie za dzia³alno¶æ konspiracyjn± przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Po ponad 4,5 miesi±cach oczekiwania na wykonanie wyroku zosta³ u³askawiany, a karê ¶mierci zamieniono mu na 10 lat wiêzienia po zakoñczeniu wojny.

W czasie pobytu na oddziale skazañców dokona³o siê nag³e, cudowne nawrócenie Franciszka Blachnickiego na osobow± wiarê w Chrystusa, po³±czone z decyzj± oddania ¿ycia na Jego s³u¿bê. W latach 1942-45 F. Blachnicki przebywa³ w ró¿nych niemieckich obozach i wiêzieniach. W kwietniu 1945 roku zosta³ uwolniony przez Armiê Amerykañsk±. Po zakoñczeniu wojny wst±pi³ do ¦l±skiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studiowa³ na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagielloñskiego. Uzyskawszy magisterium z teologii, 25 czerwca 1950 roku otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie. Jako wikariusz pracowa³ kolejno w kilku parafiach diecezji katowickiej. W pracy duszpasterskiej zwraca³ szczególn± uwagê na formowanie grup elitarnych. Wypracowa³ metodê dzieciêcych rekolekcji zamkniêtych (Oaza Dzieci Bo¿ych).

W latach 1954-56, w okresie wysiedlenia biskupów ¶l±skich uczestniczy³ w pracach tajnej Kurii w Katowicach. Przez rok przebywa³ poza diecezj± w Niepokalanowie, studiowa³ tam duchowo¶æ i metody pracy apostolskiej o. Maksymiliana Kolbego. W pa¼dzierniku 1956 roku uczestniczy³ w organizowaniu powrotu biskupów do diecezji. W tym samym roku rozpocz±³ pracê w Referacie Duszpasterskim Kurii diecezjalnej w Katowicach i w redakcji tygodnika ,,Go¶æ Niedzielny''. Zorganizowa³ i prowadzi³ O¶rodek Katechetyczny, a od 1957 roku spo³eczn± akcjê przeciwalkoholow± pod nazw± Krucjata Wstrzemiê¼liwo¶ci, która przybra³a charakter ruchu odnowy religijno-moralnej, opartego na duchowo¶ci o. Maksymiliana Kolbego. Krucjata wydawa³a swój dwutygodnik pt. ,,Niepokalana zwyciê¿a''. 29 sierpnia 1960 roku Centrala Krucjaty Wstrzemiê¼liwo¶ci w Katowicach zosta³a zlikwidowana przez w³adze pañstwowe, a w marcu 1961 roku ks. Blachnickiego aresztowano. Po ponad 4 miesi±cach aresztu w wiêzieniu w Katowicach otrzyma³ wyrok 13 miesiêcy wiêzienia z zawieszeniem na trzy lata, po czym zosta³ zwolniony.

W pa¼dzierniku 1961 roku ks. F. Blachnicki podj±³ dalsze studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat: ,,Metoda prze¿yciowo-wychowawcza dzieciêcych rekolekcji zamkniêtych''; doktorat: ,,Zasada bosko-ludzka F.X.Arnolda jako zasada formalna teologii pastoralnej i duszpasterskiej''). W latach 1964-1972 pracowa³ na KUL-u w charakterze asystenta i adiunkta, wspó³organizowa³ Instytut Teologii Pastoralnej. W czerwcu 1972 roku zrezygnowa³ z etatu na KUL-u na znak protestu wobec niezatwierdzenia habilitacji ( Eklezjologiczna dedukcja teologii pastoralnej) przez Ministerstwo O¶wiaty. W tym okresie dzia³alno¶ci naukowej opublikowa³ ok. 100 prac naukowych i popularnych. Wypracowa³, w oparciu o naukê Soboru Watykañskiego II, personalistyczno-eklezjologiczn± koncepcjê teologii pastoralnej. Prowadzi³ wyk³ady pastoralno-naukowych w ró¿nych miastach Polski. Wypracowa³ koncepcjê i podwaliny metodologiczne pod katechetykê fundamentaln± i teologiê pastoraln± ogóln±. W latach 1964-1980 ks. F. Blachnicki rozwija³ o¿ywion± dzia³alno¶æ w dziedzinie posoborowej odnowy liturgii w Polsce. Za³o¿y³ ,,Lubelski Zespó³ Liturgistów''. Przez 10 lat by³ redaktorem ,,Biuletynu Odnowy Liturgii''. Od roku 1967 by³ Krajowym Duszpasterzem S³u¿by Liturgicznej. Wypracowa³ koncepcjê i metody posoborowej formacji s³u¿by liturgicznej.

W 1963 roku ks. F. Blachnicki podj±³ na nowo prowadzenie rekolekcji oazowych. Metodê 15-dniowych rekolekcji prze¿yciowych zastosowa³ stopniowo do ró¿nych grup m³odzie¿y, doros³ych i ca³ych rodzin. Praca formacyjna zapocz±tkowana w oazie rekolekcyjnej, by³a kontynuowana w ma³ej grupie w parafii. Ks. F. Blachnicki opracowa³ potrzebne do niej pomoce. W ten sposób oazy rozwinê³y siê w ruch, zwany dzi¶ Ruchem ¦wiat³o-¯ycie.

Celem Ruchu, obejmuj±cego ludzi ka¿dego wieku i stanu, jest wychowanie dojrza³ych chrze¶cijan i zrealizowanie soborowej wizji Ko¶cio³a - wspólnoty wspólnot. Ruch rozwija³ siê w Polsce mimo ró¿nych trudno¶ci zewnêtrznych. Przenika³ te¿ na S³owacjê i do Czech, a nawet do Boliwii. Podejmowa³ nowe inicjatywy ukazywane przez ks. Blachnickiego: w roku 1979 - Krucjatê Wyzwolenia Cz³owieka w celu przezwyciê¿enia alkoholizmu i innych zniewoleñ wspó³czesnego cz³owieka, w roku 1980 - plan Wielkiej Ewangelizacji ,,Ad Christum Redemptorem'' dla dotarcia z Ewangeli± do ka¿dego cz³owieka w Polsce.

W okresie rewolucji Solidarno¶ci (1980-1981) ks. F. Blachnicki powo³a³ do istnienia Niezale¿n± Chrze¶cijañsk± S³u¿bê Spo³eczn±, maj±c± upowszechniaæ ideê ,,Prawda - Krzy¿ - Wyzwolenie'', tzn. dzia³aæ w duchu chrze¶cijañskiej nauki spo³ecznej i ruchu wyzwolenia bez przemocy.

10 grudnia 1981 roku ks. F. Blachnicki wyjecha³ do Rzymu. Tam zasta³ go stan wojenny. W roku 1982 osiad³ w o¶rodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN i rozpocz±³ organizowanie Miêdzynarodowego Centrum Ewangelizacji ¦wiat³o-¯ycie. Prowadzi³ w nim pracê duszpastersk± w¶ród polskich emigrantów. Kontynuuj±c pracê spo³eczno-wyzwoleñcz±, wydawa³ biuletyn ,,Prawda-Krzy¿-Wyzwolenie'', a w czerwcu 1982 roku za³o¿y³ ,,Chrze¶cijañsk± S³u¿bê Wyzwolenia Narodów'' - stowarzyszenie skupiaj±ce Polaków i przedstawicieli innych narodów Europy ¦rodkowo-Wschodniej wokó³ idei suwerenno¶ci wewnêtrznej i jedno¶ci narodów w walce o wyzwolenie. Tê dzia³alno¶æ spo³eczno-wyzwoleñcz± prowadzi³ z pobudek religijnych, inspirowany nauk± Jana Paw³a II, wierny zasadzie ,,¶wiat³o-¿ycie''.

Jeszcze w Polsce, a potem tak¿e zagranic± nawi±zywa³ kontakty ekumeniczne z ró¿nymi ruchami odnowy. Zmar³ nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku

Ks. F. Blachnicki jest ojcem duchowym dla Ruchu ¦wiat³o-¯ycie i dla zwi±zanych z ruchem wspólnot ¿ycia konsekrowanego: ¿eñskiej - Instytutu Niepokalanej, Matki Ko¶cio³a, i mêskiej - Wspólnoty Chrystusa S³ugi.

Pozostawi³ bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).



17 lutego 1994 roku zosta³ odznaczony po¶miertnie Krzy¿em Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski, 5 maja 1995 roku otrzyma³ po¶miertnie Krzy¿ O¶wiêcimski. 9 grudnia 1995 roku rozpocz±³ siê jego proces beatyfikacyjny.

Swoje liczne talenty umys³u i serca, jaki¶ szczególny charyzmat, jakim obdarzy³ Go Bóg, odda³ sprawie budowy Królestwa Bo¿ego. Budowa³ je modlitw±, apostolstwem, cierpieniem i budowa³ z tak± determinacj±, ¿e s³usznie my¶limy o Nim jako o ,,gwa³towniku'' tego Królestwa (por. Mt 11, 12).
Jan Pawe³ II


Opr. Gra¿yna Wilczyñska


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mleko dnia Pon 19:44, 24 Mar 2008, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Historia Ruchu ¦wia³o-¯ycie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin