Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach  Strona G³ówna Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach
Forum dla wszyskich obecnych i by³ych cz³onków oraz sympatyków Oazy w Kozach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Dwa piwa dziennie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Spo³eczeñstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Mleko
Administrator
Administrator



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2007
Posty: 830
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 15 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: z Chabrowej :P
P³eæ: Mê¿czyzna

PostWys³any: Wto 21:07, 05 Sie 2008    Temat postu: Dwa piwa dziennie

Zaskoczy³o mnie, jak du¿o ludzi chce siê dowiedzieæ, czy picie codziennie jednego, dwóch czy trzech piw oznacza, ¿e jest siê alkoholikiem. Powtarzaj± siê te¿ inne pytania dotycz±ce alkoholizmu. Dlatego w tym tek¶cie postaram siê na nie w miarê mo¿liwo¶ci odpowiedzieæ.

Ile pije alkoholik

Codzienne picie alkoholu samo przez siê nie przes±dza, ¿e jest siê alkoholikiem. Istniej± ludzie, którzy pij± alkohol codziennie, a nie s± od niego uzale¿nieni. Jest jednak niemal pewne, ¿e prêdzej czy pó¼niej zostan± oni alkoholikami, gdy¿ prawdopodobieñstwo uzale¿nienia siê od alkoholu ro¶nie wraz z ilo¶ci± wypitego alkoholu. Przy dostarczaniu go organizmowi w wiêkszych ilo¶ciach codziennie przez kilka miesiêcy trzeba chyba cudu, aby unikn±æ alkoholizmu.

Rodzaj alkoholu nie ma znaczenia — piwo uzale¿nia tak samo, jak wino i wódka. Zawiera mniej alkoholu, ale pije siê go objêto¶ciowo wiêcej ni¿ wódki, wiêc wychodzi na to samo. Wielu alkoholików (zw³aszcza kobiet) uzale¿ni³o siê, pij±c wy³±cznie piwo.

Chocia¿ napisa³am, ¿e im wiêcej alkoholu siê pije, tym wiêksze prawdopodobieñstwo wpadniêcia w alkoholizm, znane s± wypadki osób, które uzale¿ni³y siê od alkoholu dos³ownie od wypicia pierwszego kieliszka. I naprawdê nie jest to dowcip. Jak mawia siê w ¶rodowisku zwi±zanym z terapi± uzale¿nieñ, jedynym pewnym sposobem na unikniêcie alkoholizmu jest niepicie alkoholu (w ogóle).

Grupy ryzyka

Wyj±tkowo podatni na uzale¿nienie od alkoholu s± ludzie maj±cy 18 lat i mniej. W ich wypadku prawdopodobieñstwo alkoholizmu gwa³townie ro¶nie — i efekt ten nie mija mimo up³ywu czasu. Je¶li organizm w okresie dojrzewania mia³ kontakt z alkoholem, to osoba taka mo¿e potem w ogóle nie piæ alkoholu przez wiele lat, a przy ponownym siêgniêciu po niego i tak bêdzie znacznie bardziej podatna na uzale¿nienie od alkoholu w porównaniu z osob±, która go w tym wieku nie pi³a.

W uzale¿nienie ³atwiej wpadaj± osoby o pewnych cechach psychicznych: maj±ce trudno¶ci z roz³adowywaniem negatywnych emocji, niskie poczucie w³asnej warto¶ci, problemy w relacjach z lud¼mi, niski próg odporno¶ci psychicznej na cierpienie, przyzwyczajenie natychmiastowego poszukiwania ulgi. Je¶li kto¶ ma zwyczaj siêgaæ po alkohol dla poprawy nastroju, dodania sobie odwagi, roz³adowania stresu, chwilowego zapomnienia o nagromadzonych problemach itd., to jest kandydatem na alkoholika.

Inna kategoria osób zagro¿onych alkoholizmem to ludzie, których rodzice byli alkoholikami. W ich przypadku prawdopodobieñstwo uzale¿nienia siê od alkoholu jest podobno a¿ czterokrotnie wiêksze ni¿ normalnie. Wynika to z ró¿nych mechanizmów psychologicznych. W¶ród nich wa¿n± rolê odgrywa pod¶wiadome przyzwyczajenie (wynikaj±ce z obserwacji zachowania rodziców), ¿e je¶li pojawiaj± siê jakiekolwiek k³opoty czy negatywne emocje, to reakcj± na nie jest siêgniêcie po alkohol w celu uzyskania chwilowej ulgi, a nie rozwi±zywanie problemów, które s± ich przyczyn±. Natomiast istnienia czynników genetycznych (czyli po prostu dziedziczenia alkoholizmu za po¶rednictwem genów) jak dot±d nie wykryto, choæ nie mo¿na ich te¿ ca³kowicie wykluczyæ.

Prawdopodobieñstwo alkoholizmu, a tak¿e szkody dla organizmu s± wiêksze, je¶li picie alkoholu ³±czy siê z braniem leków (uspokajaj±cych, nasennych itp.) lub paleniem papierosów.

Czym jest uzale¿nienie

Wystêpowanie kilku uzale¿nieñ naraz — na przyk³ad kto¶ pije na³ogowo i pali papierosy, jest hazardzist± i seksomaniakiem albo jest uzale¿niony od jedzenia, Internetu i zakupów — jest zreszt± czêste. U podstaw wszystkich uzale¿nieñ stoi bowiem ta sama, nieprawid³owa struktura osobowo¶ci, a to, które konkretnie uzale¿nienia siê rozwin±, zale¿y od zwyczajów panuj±cych w ¶rodowisku, mo¿liwo¶ci konkretnej osoby i tak dalej.

Uzale¿nienie od substancji psychoaktywnych (zmieniaj±cych nastrój), takich jak alkohol, narkotyki i leki, jest trwalsze ni¿ inne uzale¿nienia, gdy¿ ma charakter nie tylko psychiczny, lecz tak¿e fizyczny (dotyczy to w pewnym stopniu tak¿e tytoniu). Organizm domaga siê substancji chemicznych, do których siê przyzwyczai³, a ich niedobór wywo³uje ogromne cierpienie fizyczne. Te uzale¿nienia maj± charakter trwa³y. Alkoholikiem jest siê do koñca ¿ycia i ka¿de siêgniêcie po alkohol, nawet po skutecznej terapii i wielu latach abstynencji, nieuchronnie oznacza powrót do na³ogu, i to w znacznie silniejszej formie.

Alkoholizm jest oficjalnie uznany za chorobê. Jest to choroba ¶miertelna; nie zatrzymana, prowadzi do zgonu. Jej mechanizmy s± skomplikowane, ale najpro¶ciej mo¿na powiedzieæ, ¿e alkoholikiem jest osoba, która pije, bo musi, a nie dlatego, ¿e chce. „Nie ma wyboru, z kim, gdzie i ile wypiæ”.

Kryteria alkoholizmu s± opisane w Miêdzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Przyczyn Zgonów (ICD 10). Uzale¿niona od alkoholu jest osoba, u której przez jaki¶ czas w ci±gu ostatniego roku wystêpowa³y co najmniej trzy spo¶ród wymienionych tu objawów.

Kryteria uzale¿nienia od alkoholu

Silna, natrêtna potrzeba picia alkoholu („g³ód alkoholu”).

Obsesyjne my¶lenie o alkoholu: „bez alkoholu nie wytrzymam”, „muszê siê napiæ, inaczej sobie nie poradzê”, „je¶li siê napijê, to co¶ wymy¶lê”; poczucie, ¿e „alkohol ca³y dzieñ za mn± chodzi”, „je¶li siê nie napijê, to zwariujê”. Z³o¶æ, rozdra¿nienie, niepokój, nerwowo¶æ, napiêcie po³±czone z chêci± natychmiastowego uwolnienia siê od tych uczuæ dziêki wypiciu alkoholu. Charakterystyczne ssanie w ¿o³±dku, czczo¶æ, bolesne pragnienie.

Upo¶ledzona zdolno¶æ kontrolowania picia (utrata kontroli).

Trudno¶ci w unikaniu rozpoczêcia picia, trudno¶ci w zakoñczeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcze¶niej za³o¿onego poziomu. Po wypiciu jednej dawki alkoholu cz³owiek traci kontrolê nad dalszym piciem. Nie dotrzymuje postanowieñ, ¿e nie bêdzie pi³ w wybranych porach lub okresach (np. w sierpniu, w Wielkim Po¶cie), ¿e nastêpnym razem siê nie upije albo ¿e bêdzie pi³ inaczej. Nie jest w stanie trzymaæ siê za³o¿onego limitu wypijanego alkoholu i czasu zakoñczenia picia (pije „do spodu”, chocia¿ obiecywa³ sobie, ¿e wypije tylko jeden kieliszek, tylko do pó³nocy, tylko piêæ pierwszych kolejek na weselu itd.).

Objawy abstynencyjne i picie w celu ich z³agodzenia.

Po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki alkoholu, gdy jego poziom we krwi spada poni¿ej pewnego poziomu tolerancji, wystêpuje tzw. alkoholowy zespó³ abstynencyjny albo te¿ cz³owiek pije alkohol w celu unikniêcia lub z³agodzenia objawów tego zespo³u (i ma subiektywne poczucie skuteczno¶ci takiego postêpowania). Jest to tzw. „klinowanie” — picie nastêpnego dnia po piciu, picie na kaca. Objawy alkoholowego zespo³u abstynencyjnego to: dr¿enie miê¶ni (r±k lub nawet ca³ego cia³a), uczucie dr¿enia wewnêtrznego (np. w ¿o³±dku), ogólne z³e samopoczucie, os³abienie, gor±czka, bóle miê¶niowe, bóle g³owy, nadci¶nienie, gwa³towne bicie serca, nudno¶ci, wymioty, biegunki, bezsenno¶æ, rozszerzenie ¼renic, wysuszenie ¶luzówek, nadmierna potliwo¶æ, sucho¶æ w ustach, wzmo¿one pragnienie, brak apetytu, silne pobudzenie, dra¿liwy lub obni¿ony nastrój, lêk, zaburzenia snu.

Zmiana (najczê¶ciej zwiêkszenie) tolerancji na alkohol.

W pocz±tkowym okresie picia tolerancja na alkohol podwy¿sza siê; cz³owiek pije coraz wiêcej alkoholu, aby osi±gn±æ ten sam efekt co dawniej („mocna g³owa”). W ci±gu wielu lat intensywnego picia organizm tak siê przyzwyczaja do alkoholu, ¿e cz³owiek mo¿e wypiæ tak± jego ilo¶æ, która u kogo¶ nie przyzwyczajonego spowodowa³aby utratê przytomno¶ci lub ¶mieræ. Jednak w pewnym momencie mo¿e nast±piæ gwa³towne odwrócenie tej tendencji i upicie siê powoduje bardzo niewielka ilo¶æ alkoholu.

Postêpuj±ce zaniedbywanie innych przyjemno¶ci, zachowañ i zainteresowañ.

Cz³owiek traci umiejêtno¶ci konieczne do trze¼wego ¿ycia, nie potrafi spêdzaæ wolnego czasu na trze¼wo. Rezygnuje z kolejnych dzia³añ czy zachowañ, gdy¿ zdobywanie alkoholu, jego picie lub odzyskiwanie dobrej formy po du¿ym piciu czy ci±gu poch³ania coraz wiêcej czasu. Dawne cele ¿yciowe, zainteresowania, pasje trac± wa¿no¶æ; picie alkoholu staje siê najwa¿niejsz± spraw± w ¿yciu, centralnym punktem, wokó³ którego koncentruje siê ca³a aktywno¶æ cz³owieka, kosztem jego spraw rodzinnych, zdrowotnych i zawodowych.

Picie alkoholu mimo wiedzy o jego szkodliwo¶ci.

W koñcu cz³owiek zaczyna u¶wiadamiaæ sobie szkodliwe nastêpstwa picia: straty materialne, choroby (zw³aszcza uszkodzenie w±troby), pogorszenie sytuacji rodzinnej czy nawet rozpad rodziny, utrata przyjació³, k³opoty w pracy lub jej utrata. Obiecuje sobie, ¿e nie bêdzie ju¿ pi³, lecz nie dotrzymuje tego; pije nadal mimo zaleceñ lekarza i uwag otoczenia, ¿e ma problem z piciem. Nawet tak oczywiste sytuacje, jak spowodowanie wypadku po pijanemu czy interwencja policji, nie powoduj± zaprzestania picia. Wiele osób, kiedy spotyka siê z negatywnymi konsekwencjami swojego picia, zaczyna piæ jeszcze wiêcej, aby o nich zapomnieæ; nie potrafi± ju¿ inaczej (w bardziej konstruktywny sposób) reagowaæ na pojawienie siê problemów.

U osób uzale¿nionych obserwuje siê te¿ zawê¿ony repertuar zachowañ zwi±zanych z piciem alkoholu: picie wed³ug 1–2 wzorców, na przyk³ad cykliczne „ci±gi” przedzielone okresami abstynencji, czêste upijanie siê, z regu³y w podobnych okoliczno¶ciach, ograniczanie siê do jednego czy dwóch rodzajów alkoholu (np. tylko piwo „Ksi±¿êce”), picie zawsze o tej samej porze (butelka piwa codziennie po po³udniu), okresy d³ugotrwa³ego, codziennego picia sta³ych dawek alkoholu, po którym nastêpuje okres intensywnego picia, itp.

Inne zaburzenia zwi±zane z uzale¿nieniem od alkoholu
„Palimpsesty alkoholowe” — powtarzaj±ce siê epizody „urwanych filmów”, „przerwy w ¿yciorysie”; luki w pamiêci, czyli okresy alkoholowych zaburzeñ pamiêci zwi±zanych z piciem.
Próby zapanowania nad piciem: ograniczanie sobie pory picia, rodzaju trunku, dobrowolne podejmowanie okresowej abstynencji w celu picia bez obaw w przysz³o¶ci; wielu alkoholików potrafi czasowo nie piæ, na przyk³ad przez dwa dni, tydzieñ czy ca³y Wielki Post, aby udowodniæ sobie i otoczeniu, ¿e s± w stanie kontrolowaæ picie, wiêc nie s± uzale¿nieni.
Ci±gi picia (wywo³ane klinowaniem).
Nawroty picia po okresach abstynencji.
Zaprzeczanie uzale¿nieniu — alkoholik nie uwa¿a siê za alkoholika; z upodobaniem powtarza, ¿e alkoholikiem jest na przyk³ad s±siad, który miewa delirium albo widuje siê go le¿±cego w rowie; tymczasem on nic takiego nie robi: na przyk³ad nigdy siê nie upija (niektórzy alkoholicy s± ca³y czas na rauszu, ale nigdy siê nie upijaj± „do spodu”), nie straci³ pracy itd.; ewentualnie przyznaje, ¿e ma niewielki problem z alkoholem, ale kto¶ inny ma wiêkszy. W celu zaprzeczania uzale¿nieniu (przed samym sob± i otoczeniem) alkoholik rozwija ca³y zestaw mechanizmów obronnych, w tym racjonalizacji, wypierania, projekcji i obwiniania, intelektualizacji, zaprzeczania.
Nasilony lêk, ataki paniki bez powodu.
Psychozy alkoholowe (najbardziej znana to delirium tremens) oraz depresja alkoholowa. Na pod³o¿u alkoholizmu mog± siê rozwin±æ choroby psychiczne, w tym zespó³ maniakalno–depresyjny i schizofrenia.
Próby samobójcze lub samouszkodzenia.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w Kozach Strona G³ówna -> Spo³eczeñstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin